Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

EKOpark w Ursusie. Mieszkańcy zyskają przestrzeń do wypoczynku. Pierwsze takie miejsce w Warszawie

baw
EKOpark w Ursusie. Pierwsze takie miejsce w Warszawie
EKOpark w Ursusie. Pierwsze takie miejsce w Warszawie R.Mroczkowski, M. Nonas / materiały prasowe
Ścieżki edukacyjne, naturalny plac zabaw, panele solarne, niecki zbierające wodę opadową to elementy, które podkreślą ekologiczny charakter tzw. EKOparku w Ursusie. Na dawnych terenach fabrycznych powstaje 5-hektarowy, pierwszy w Warszawie EKOpark.

Na terenie dawnych zakładów ZPC Ursus, wzdłuż ulicy Gierdziejewskiego (w obrębie ulic Czerwona Droga, Wolności i Orłów Piastowskich) powstanie pierwszy w Warszawie EKOpark.

– To obszar mocno zurbanizowany i dotychczas jednoznacznie kojarzący się z przemysłem. Między innymi z myślą o tych warszawiakach, którzy tu już mieszkają albo wkrótce zamieszkają powstaje EKOpark. Co ważne, będzie to miejsce wypoczynku, ale także rekreacji – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

W zgodzie z naturą

Zgodnie z założeniem, park będzie miał charakter naturalistyczny, zbliżony do dzikiego. Zachowane zostaną istniejące cenne przyrodniczo drzewa, a inwazyjne gatunki drzew i krzewów zostaną zastąpione przez te rodzime. Dzięki nasadzeniom z roślin stanowiących pokarm dla owadów i małych zwierząt, budowie budek lęgowych zwiększy się różnorodność biologiczna. Ptaki znajdą również miejsce gniazdowania w jednym z wielu żywopłotów. Blisko 70 proc. powierzchni nowego parku będzie biologicznie czynne.

Tym co będzie charakteryzowało miejsce, będą innowacyjne rozwiązania wykorzystane przy jego budowie, w tym elementy pochodzące z recyklingu. Do budowy nawierzchni ciągów komunikacyjnych zostaną wykorzystane materiały mineralne przyjazne środowisku. Elementy małej architektury będą wykonane z najprostszych materiałów takich jak drewno i stal ocynkowana, a do oświetlenia wykorzystane będą latarnie zasilane energią odnawialną z ogniw fotowoltaicznych.

W całym parku zbudowany zostanie system niecek bioretencyjnych. Będą one najpierw gromadzić a później odprowadzać wodę w parku. Dzięki temu cała powierzchnia parku będzie systematycznie nawadniana.

Miejsce rekreacji

Na terenie EKOparku powstaną także naturalistyczny plac zabaw dla dzieci, siłownia plenerowa, ścieżki edukacyjne, wybieg dla psów i toaleta publiczna. Całość parku będzie dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto