Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budynek w kształcie ogromnego kamienia powstaje nad Wisłą. Porośnie go mech, obok będą pasły się owce

Joanna Postrzednik
Joanna Postrzednik
Budynek w kształcie ogromnego głazu polodowcowego powstaje na Golędzinowie, w pobliżu Mostu Gdańskiego. Betonowe ściany z czasem pokryje mech i zleją się z otoczeniem. Budynek-głaz będzie pełnił funkcję ośrodka edukacyjnego z salą wystawienniczo-wykładową. Dalsza część artykułu poniżej.

Budynek w kształcie kamienia polodowcowego

Nietypowy budynek wyglądający jak ogromny kamień powstaje na Golędzinowie, w przestrzeni między Wisłą a ulicą Wybrzeże Puckie, niedaleko mostu Gdańskiego. Będzie to ośrodek edukacyjny z salą wystawienniczo-wykładową, w którym mają odbywać się warsztaty, wykłady i lekcje na temat ekosystemu Wisły. – Lokalizacja tego pawilonu w bezpośrednim sąsiedztwie Wisły otwiera nowe możliwości. Warszawskie dzieci, ale także młodzież i dorośli będą mogli poznać naturalne bogactwo królowej polskich rzek, właśnie w miejscu, gdzie jest ono największe – mówi Iwona Zwolińska, kierowniczka projektu Life+ WislaWarszawska.pl.

– Niecodzienny kształt budynku jest jego niewątpliwą zaletą. Dzięki niej obiekt ten będzie nie tylko bezbłędnie identyfikowalny, ale być może stanie się również kolejnym symbolem nadwiślańskiej przestrzeni. Niestety bryła ta to również szereg wyzwań, dlatego też wybór wykonawcy nie był łatwy – mówi Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Ściany porośnięte mchem i polana rekreacyjna

Front pawilonu zostanie w pełni przeszklony. Betonowe ściany z czasem pokryją się mchem i zleją się z otoczeniem. Dzięki temu budynek będzie współgrał z krajobrazem. Architekci zainspirowali się licznymi na tym teranie głazami narzutowymi, dlatego budynek będzie wyglądać dosłownie, jak kamień polodowcowy. Przy pawilonie pojawi się też polana rekreacyjna przeznaczona m.in. do prowadzenia zajęć w terenie.

Zobacz, jak wygląda budowa pawilonu

Zagroda z owcami i kozami

W sąsiedztwie pawilonu powstanie także niewielka zagroda, która ma ukazać związek pomiędzy człowiekiem a elementami i zjawiskami przyrodniczymi – od pierwotnego transportu rzecznego po udomowienie migrujących zwierząt. Jak tłumaczy kierowniczka projektu Iwona Zwolińska, na pobliskich łąkach będą pasły się owce i kozy, czyli mieszkańcy zagrody. Dzięki temu miejsce będzie łączyć funkcje edukacyjne i rekreacyjne. Po zapoznaniu się z ekspozycją w pawilonie będzie można poznać i badać tereny.

Budynek w kształcie ogromnego kamienia powstaje nad Wisłą. P...

Obiekt zaprojektowali architekci z Krakowa. eM4 Pracownia Architektury Brataniec zwyciężyła w ogłoszonym przez stolicę konkursie na koncepcję pawilonu wraz z zagospodarowaniem terenu. W opinii sądu konkursowego czytamy – Ścisły związek wizji architektonicznej z krajobrazem przyrodniczym podkreśla także lokalizacja budynku, przebieg promenady ze ścieżką nad rzeką oraz zagospodarowanie łąki inspirowanej kształtami nurtu Wisły, ławic brzegowych i wysp aluwialnych z typowym strefowym układem roślinności ukazującym strefy okresowych zalewów przez wezbrania rzeki.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto