Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szansa dla zdolnych uczniów. Pierwszy Krakowski Festiwal Młodych Pianistów rozpoczęty

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Festiwal potrwa od 28 lutego do 8 marca. Celem wydarzenia jest promocja młodych adeptów sztuki pianistycznej.
Festiwal potrwa od 28 lutego do 8 marca. Celem wydarzenia jest promocja młodych adeptów sztuki pianistycznej. Archiwum Koło Pianistów POSM Kraków
Chcą pomóc młodym uzdolnionym muzykom zaistnieć na estradzie, a ich nauczycielom dać możliwość spotkania. Właśnie rozpoczęła się pierwsza edycja Krakowskiego Festiwalu Młodych Pianistów. W programie konkurs pianistyczny, debata, warsztaty i koncerty.

Młodzi pianiści w gruncie rzeczy opierają swoją szkolną działalność muzyczną na egzaminach i konkursach, podczas gdy istotą bycia na estradzie są koncerty dla publiczności - zwraca uwagę dr hab. Milena Kędra z Akademii Muzycznej w Krakowie, pomysłodawczyni festiwalu. To właśnie potrzeba prezentowania uzdolnionych uczniów szkół muzycznych pierwszego i drugiego stopnia stała za pomysłem stworzenia wydarzenia, które przyciągnie do Krakowa adeptów tej sztuki z całej Polski. - Bardzo zależało mi, by stworzyć przestrzeń, która pomogłaby w promowaniu początkujących pianistów, ale też umożliwiła im występy na różnych scenach w wielu miejscach – dodaje dr Milena Kędra.

Od dziś do niedzieli potrwa XII Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Ireny Rolanowskiej, do którego organizatorzy przyjęli 50 zgłoszonych osób, a chęć udziału wyrazili uczniowie z kilkunastu miast w Polsce, w tym Warszawy, Gdańska, Katowic czy Poznania. Najlepsi z nich zagrają koncert laureatów w niedzielę, 1 marca o godz. 16 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Krakowie (wstęp wolny). Na scenie pojawią się twórcy wyłonieni przez jury złożone z wybitnych pianistów i pedagogów, takich jak prof. Mariola Cieniawa-Puchała, dr hab. Piotr Machnik, dr hab. Joanna Galon-Frant oraz dr hab. Milena Kędra.

I chociaż festiwal ma służyć promocji adeptów sztuki pianistycznej, nie mniej ważną kwestią będzie wymiana doświadczeń pedagogicznych. – Integracja środowiska muzycznego w ogóle jest niezwykle cenna - mówi dr Milena Kędra. - Idea jest taka, by laureatów konkursu wspólnymi siłami promować przez cały rok, spotykając się z nimi na warsztatach i koncertach. Istotne jest również wypracowanie sensownego modelu kształcenia. Edukacja zmienia się z czasem, edukacja artystyczna też musi przejść przez czas transformacji, by sprostać współczesnym wyzwaniom – dodaje pomysłodawczyni. Tej problematyce zostanie poświęcona konferencja dydaktyczno-naukowa o relacji mistrz-uczeń w szeroko rozumianej pedagogice instrumentalnej. Konferencja, która rozpocznie się 6 marca o godz. 10 w Auli im. Ireny Rolanowskiej (POSM II st.im. F. Chopina) jest adresowana przede wszystkim do nauczycieli fortepianu z całego regionu.

Na uczestników festiwalu czekają również warsztaty pianistyczne i Estrada Młodych Pianistów w Dworku Białoprądnickim, czyli koncert finałowy zamykający cykl wydarzeń festiwalowych. Laureaci konkursu oraz wyróżniający się młodzi wykonawcy zaprezentują się 8 marca o godz. 16. Dołączy do nich także Mistrz - krakowska pianistka prof. Mariola Cienawa-Puchała. Wydarzenie będzie otwarte dla wszystkich zainteresowanych.
- Występy w szkole muzycznej często przyciągają najbliższe grono uczniów - ich rodzinę, przyjaciół. Tymczasem chcielibyśmy stworzyć miejsce otwarte dla innych, otworzyć się na wszystkich mieszkańców Krakowa - mówi dr Milena Kędra.
Dziennik Polski objął festiwal patronatem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szansa dla zdolnych uczniów. Pierwszy Krakowski Festiwal Młodych Pianistów rozpoczęty - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto